הסיפור הישראלי אינו מובן מאליו, אז איך אפשר להסביר אותו?

הסיפור הישראלי של נועם דלג'ו מכפר סבא, צוערת בקורס צוערים של משרד החוץ. איך מסבירים את ישראל?

הסיפור הישראלי
התנדבות בקטיף עגבניות שרי בעוטף עזה במהלך המילואים, וכעבור חודשיים במסגרת משרד החוץ:

לפני שבועיים מצאתי את עצמי מבלה בפקק בגשם שוטף כשמוביל עם טנק חלף לידי בדרכו דרומה. חשבתי על בעלי שנמצא כרגע במילואים. הוא תמיד אומר שהוא מעדיף את חודשי החורף בשירות שלו, ושזה ויכוח עתיק יומין בצה"ל – מה עדיף? קיץ או חורף. תהיתי לעצמי אם זה עדיין תקף במלחמה הזו ומצאתי את עצמי גולשת במחשבות לקיץ. 

פתאום הקריאה המוכרת וההחלטית "אאא-ני הולך" של מוכרי הארטיקים הצחיקה אותי. מה שיווקי במשפט – "אני הולך"? במקום לעודד אותנו לקנות ארטיק כי הוא טעים או כי הוא קר, מה שמניע את הצרכן הישראלי הוא הפחד שאחר כך – כבר לא יהיה ארטיק. ואט אט המחשבה הסוריאליסטית הובילה אותי להבנה שבאף מדינה אחרת בעולם הקריאה "אני הולך" לא הייתה מטפחת דורות שלמים של חובבי ארטיקים בחוף. הקריאה, תניע רק אזרחים במדינה ששום דבר בה – לא מובן מאליו. מדינה של עם שלקחו לו ושלקחו אותו. העם הזה למד לנצל את הרגע ואת ההזדמנות כי אולי אחר – כך כבר לא יהיה. 

שוב הבנו, כולנו, ש"אנחנו" זה לא מובן מאליו ושהסיפור שלנו ייחודי. אנחנו צריכים לספר את הסיפור שלנו כדי שנוכל להגיע לימים שעבור כל העולם מדינת ישראל היא עובדה מוצקה ומוגמרת. רבים אינם מכירים את הפעילות שמוביל משרד החוץ בניסיון לספר לעולם את אותו סיפור ישראלי – גם אני לא הכרתי. העיסוק במה שאנחנו מכנים היום 'הסברה' ספג ביקורת לאורך השנים ואני כאן כדי לשתף – עולם הרשתות החברתיות עצום מימדים וכך גם העשייה של משרד החוץ. 

אז איך מספרים את הסיפור שלנו?

חטיבת הדיפלומטיה הדיגיטלית במשרד החוץ, מנצחת על אופרציה אדירה ומנחה את נציגויות ישראל בעולם עושות עבודה חסרת תקדים בהצלחתה ובייחודיות שלה. במידה ואינכם מסכימים, הכל בסדר, אנחנו הישראלים, לרוב לא קהל היעד! החשבונות של משרד החוץ פעילים בכל מדינה בהתאמה לתרבות השימוש ברשתות ובשפות המקומיות. לצד חשבונות אלו ישנם חשבונות רשמיים של מטה משרד החוץ הפעילים במספר פלטפורמות, ובעיקר ב-X (טוויטר), בלא פחות משש שפות, ומעבר לים ישנם כ-800 חשבונות לנציגויות ישראל בחמישים שפות שונות. 

בנוסף, בסופו של יום חשוב לזכור שלחשבונות רשמיים של מדינה יש מגבלה מובנית – הקורא הזר ברשתות עלול לפרש תוכן שאיננו מדויק כתעמולה, בניגוד לתוכן שיעלו אזרחים עצמאיים שאינם מוגבלים מבחינת הסגנון והתוכן ואנחנו כולנו מכירים ויודעים שחשבונות אלו היום עושים עבודה מופלאה. לחשבונות הרשמיים של המדינה בימי שגרה ישנה חשיפה חודשית בסדר גודל של כ-200 מיליון צופים בחודש. ובחודש הראשון למלחמת חרבות ברזל החשיפה עלתה ללמעלה משני מיליארד צופים.  

אני מציינת חודש למעבר מחזית אחת לחזית אחרת. משירות מילואים בצו 8 בגדחה"ן 710 שהפך למשפחה, לשירות בחזית המדינית של ישראל, והתחלתי את דרכי בקורס הצוערים של משרד החוץ. מגיל צעיר שירות המדינה קרוב מאוד לליבי ותמיד ידעתי להגיד ביני לביני שהמדינה הזאת היא לא מובן מאליו ושאני אלך רחוק כדי לשמור עליה. כנכדה לניצולי שואה וסבים שעלו מאיראן ולוב – אני נחושה לוודא שנוכל להגיע לימים שעבור כל העולם מדינת ישראל היא עובדה. העשייה של משרד החוץ בתחום הדיפלומטיה הציבורית מהווה עבורי מקור לגאווה כישראלית והוא מייצג את היכולת לצאת ולספר את הסיפור שלנו כדי שבסופו של יום, ישראל המדינה הטרייה והקטנה תמשיך למלא את תפקידה כבית של העם היהודי ומעצמה איזורית בשיא תפארתה. אני מזמינה אתכם לעקוב אחרי משרד החוץ בפלטפורמות השונות ולקחת חלק בעשיה.

 

 

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן