כל נפץ הוא זיכרון בלתי נמנע

רגע לפני פורים שולח גיא יואל דרשר מכפר סבא, סמנכ"ל עמותת trauma4good של הלומי הקרב והסובלים מפוסט טראומה ובנו של :"מי שיצא להילחם עבורי וחזר שונה"(כך מכנה גיא את אביו יבדל"א) בקשה לכל מי שחושב להשתמש בנפצים: "ברגע אחד של הנאה אתם עלולים להציף זכרונות ולהפעיל את כל הטריגרים של הלוחמים שהנפש שלהם לא שבה מהקרב כשם שיצאה אליו

כל נפץ
גיא דרשר

"בפורים הזה תחשבו על הלומי הקרב והסובלים מפוסט טראומה לפני שאתם זורקים נפצים. ברגע אחד של הנאה אתם עלולים להציף ארועים וזכרונות שלהם שמייסרים נפשם/ן", מבקש גיא דרשר (50), תושב כפר סבא סמנכ"ל עמותת "trauma4good" למען הלומי הקרב והסובלים מפוסט טראומה לצד יו"ר העמותה וזוכה אות הנשיא למתנדב אורן אור ביטון וראש המוסד לשעבר דני יתום.
"אלה אנשים שבגוף שלהם אתנו, אבל הנפש שלהם לא חזרה מהקרב כשם שיצאה אליו,יש מחיר שהם משלמים עבור כולנו והמינימום שלנו כאזרחים הוא לכבדם. אני מלווה פוסט טראומטים מגיל 16 וחי לצד מי שחודש אחרי לידתי יצא להילחם על קוממיות המדינה וחזר שונה וכך גם חודש לאחר לידתה של אחותי הקטנה ב82.

נושא הלומי הקרב והפוסט טראומתים תפס כותרות עקב "מקרה איציק סעידיאן" שנלחם במבצע צוק איתן בשנת 2014 וניצל באסון הנגמש ובשנת 2021 הצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון כאות מחאה על היחס והשיקום הרעוע לאנשים שמחלתם ניכרת בנפש ולאו דווקא בגוף בדיוק בזמן בו שימש דרשר כיועצו של ח"כ,האלוף במיל' עוזי דיין בכדי לחוקק את רפורמת נפש אחת וכך אכן היה ובפגישה ראשונה בבית הלוחם בין יו"ר הארגון עידן קלימן לרה"מ נתניהו וח"כ עוזי דיין נחתמה הרפורמה שמאוחר יותר אושררה ע"י גנץ :"עמדתי בצד הבטתי בהם והבנתי את תרומתי ואת גודל הטרוע וזלגו הדמעות מעצמן ללא קול אך בשם קולות רבים" .
אנשים שכאשר הטראומה שלהם מתעוררת מחדש חווים עלייה פתאומית בלחץ הדם, רעד בלתי נשלט בגוף, חוסר שקט והתפרצויות זעם פתאומיות. כשאני שואלת את דרשר איך זה לגדול בבית של מי שחזר מהמלחמה אחרת ואיך זה משפיע על חייו הוא בורר את מילותיו. ‏"אבא שלי סוחב בגאון צלקות גדולות משתי מלחמות שהן בעצמן טראומה לאומית – יום כיפור ושלום הגליל ,למזלי יש לי אמא מהסרטים שתהיה בריאה שהיא גם רעיה מדהימה שטיפלה בהכל.להביט בה גרם לי אגב להבין כמה הן מוצלחות מאיתנו".

אחד הגופים שמסייע לנפגעי טראומה והלומי קרב היא עמותת "טראומה פור גוד" (Trauma4Good ), שנוסדה בשנת 2018 על ידי לוחם הימ"ס אורן אור ביטון וראש המוסד דני יתום במטרה לסייע לנפגעי פוסט טראומה בקרב הכוחות המזוינים וצוותי ההצלה בישראל. ב-14 ביוני קיבלה העמותה את עיטור המתנדב של נשיא המדינה.

דרשר חבר לעמותה לפני שלוש שנים לאחר סיום מה שהוא מכנה "שליחות החקיקה בכנסת" בתאום מראש עם יו"ר העמותה וחבר הנפש שלו אורן אור ביטון לאחר שסיים עבודה עם חבר ‏הכנסת עוזי דיין, מי שנשא על כתפיו וחוקק את רפורמת נפש אחת ההיסטורית, שמטרתה להביא לשיפור משמעותי של הטיפול והשיקום הניתנים לנכי צה"ל ומערכת הביטחון. כמו כן הריץ את חברת הכנסת מיכל שיר לכנסת,שימש כיועצה וחוקק עמה ועם אלי דבי יו"ר עמותת "לנצח אחי" את חוק האחים השכולים ההיסטורי.

"אני עושה את כל הפעולות בעמותה בהתנדבות מלאה כי הנושא הזה הוא בדמי", כל חברי העמותה בהתנדבות ואין אצלנו מקבלי שכר,הזכות היא לנו" אומר דרשר. "מבחינתי כל פוסט טראומתי הוא אבא שלי ואני אעשה הכל כדי להקל על הנפש המיוסרת שלו".

פעילות העמותה מקבלת משנה תוקף בעקבות המלחמה האחרונה שעל פי הערכות גרמה לעשרות אלפים להצטרף למעגל הלומי הקרב והסובלים מפוסט טראומה, בהם ניצולי פיגוע, עובדי צוותי הצלה ומשפחות של בני ערובה והנופלים. לכן, בעמותה מבקשים שבפורים הזה לא ייעשה שימוש בנפצים ובקפצונים במרחב הציבורי.

"אין לנו ספק שיהיה כאן גל משמעותי מאוד של פוסט טראומה", אומר דרשר ומזהיר מפני אפשרות של ניסיונות התאבדות של מי שהיה במעגל הקרוב לאסון הלאומי באם לא תיערך המערכת נכון ולכן הוא בקשר ישיר עם חברתו ח"כ קטי שטרית העומדת בראש שדולה יעודית לנושא בכנסת, "בכלל ח"כ שטרית היא נכס לנו,דלת פתוחה תמיד"

 

מבחינתי כל פוסט טראומתי/ת הוא אבא שלי ואחי ואני אעשה הכל בשביל להקל על הנפש שלו שמשלמת מחיר בעבור זה שנוכל לחיות כאן ולגדל ילדים,הם והן מגש הכסף עליו מוגשת לנו מדינת היהודים"

טראומה
אורן אור ביטון מייסד העמותה עם דני יתום ראש המוסד לשעבר

אפשר להניח שאתם מקבלים כיום יותר פניות לעזרה. אתה יכול לאפיין את סוגי הפניות אליכם?

"בהחלט. מדינת ‏ישראל נמצאת כמדינה באתגר הנפשי הכי גדול שחוותה מאז השואה(גדול מיום הכיפורים) ואני יודע שהמדינה לא מוכנה וערוכה לכך. נכון שמגייסים ציוד צבאי, אבל כמו שמגנים על הגוף צריך לדעת להגן גם על הנפש, וכאן אני חושש שאין מספיק מודעות ואין מספיק מקצוענות ואין הבנה מה גודל הארוע.
אנחנו מדברים על אלפי נפגעי פוסט טראומה בקרב כוחות הביטחון וההצלה ועוד לא אמרתי מילה על האזרחים. מדובר בצונמי שהמדינה לא ערוכה אליו ולכן אנחנו נכנסים לתמונה".

איך אתם מסייעים לנפגעים?

"אנחנו יחודיים היות ואנו מאתרים אותם)ן בארץ ובחו"ל באמצעות שגרירים שלנו ושיטות איתור שפיתחנו עם השנים ובמקרה הצורך מביאים לארץ ואז מביאים לאבחון ראשוני ע"י מומחים ובמידה ונמצא כסובל מptsd על רקע שירות אנחנו מלווים אותם/ן עד ההכרה ע"י אגף השיקום כולל מימון עורכי דין, וכל זאת ללא תמורה. אנחנו מסייעים להם בשיקום ובדיור באם נדרש, ולמעשה כל בקשה שעולה מהשטח אנחנו כאן כדי לתת לה מענה, ככל יכולתנו כמובן".

‏לאיזו ‏עזרה אתם זקוקים?

"אנחנו זקוקים לתרומות כמו אוויר לנשימה כדי להפעיל את האופרציה הזו ולהעלות את הנושא לסדר היום הציבורי.
המצב לא טוב ואת זה אני אומר בעדינות,אנחנו לא מוכנים כמדינה!!! פתחנו בקמפיין גיוס גדול ונשמח אם עוד אנשים יצטרפו אלינו במבצע החשוב הזה לדאוג לאלה שיצאו לקרב עבור כולנו,
כולם נקראים לדגל ומי שיכול ולא נענה לקריאה לא ראוי להם ולהן, הנימוס ממני והלאה שזה נוגע לאחים והאחיות הגיבורים שלי"

‏בוא נדבר על הדבר שלשמו התכנסנו – נפצים. ‏כמה התופעה הזו מסוכנת עבור נפשם של הלומי הקרב?

"מאוד מסוכנת. כל פיצוץ או רעש שכזה מחזיר את הלומי הקרב והסובלים מפוסט טראומה למלחמה בעזה או לכל מקום שבו הם חוו את הרגע שנגע בהם ושינה נפשם לתמיד. יש הלומי קרב יש הלומי קרב שפשוט יכנסו לחרדה ולא יצאו מהבית".
ויש כאלה שיקמלו לתוך עצמם, איש איש ותגובתו .

מה אתם עושים בשביל לעזור להם בנושא?

"‏פנינו למספר שרים, ראשי ערים ונבחרי ציבור. ואני גאה שאני יכול ככפר סבאי לציין את ראש עיריית כפר סבא, רפי סער. הוא מראשוני אם לא ראשון ראשי הערים שנענה לקריאה והחליט להפסיק עם הזיקוקים הרועשים ביום העצמאות ולהטיל קנס בגובה 730 שקל בגין שימוש בנפצים,פנינו לעוד ראשי ערים שנענו לקריאה זו ואחרות(חשוב לי לציין את קרן גרין מקדימה צורן ולין קפלן מתל מונד שרגישות מאד לנושא) ואני אשמח אם כל ראש עיר שיקרא את הכתבה הזו יירתם לקריאה שלנו. ברור לי שאי אפשר למגר את התופעה במאה אחוז, אבל חשוב שכל מי שיכול להשפיע על הנושא יעשה זאת. אני קורא גם לבעלי החנויות שמוכרים את הנפצים להתחשב בהלומי הקרב ובסובלים מפוסט טראומה. אנחנו חיים בחברה משותפת וחשוב שנזכור ונכבד את מי שנלחם עבורנו,עוד לפני הפגרה בלי נדר נגיש את חוק הנפצים והזיקוקים ונסיים עם זה"

הנהלת העמותה קוראת לציבור לתמוך בפעילותה בכל סכום אפשרי. פרטי הבנק: חשבון בנק ישראלי בבנק מזרחי-טפחות, סניף מס' 522, חשבון מס' 6218128.

"חשוב לי לציין שאין לנו צוות בתשלום או הוצאות תקורה, כך שכל שקל הולך למטרות החשובות שלשמן הוקמה העמותה", אומר דרשר וכל מה שנותר לנו הוא להצטרף לקריאה ולשמור על נפשם של מי שבגופם הגנו על עם ישראל בשעתו הקשה ביותר"

 

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן