משפצים את בית הכנסת המרכזי – כ-90 שנה לאחר שהחלה בנייתו

משפצים את בית הכנסת המרכזי – כ-90 שנה לאחר שהחלה בנייתו ועם פתיחת אירועי ה-120 של כפר סבא, יוצא לדרך שלב א' בשיפוץ ושיקום בית הכנסת בפינת הרחובות ויצמן-הרצל

צילום: הצלם דניאל קפלן

כ-90 שנה לאחר שהחלה הקמתו – יוצאת עיריית כפר סבא בשלב א' של שיפוץ ושיקום מבנה בית הכנסת המרכזי הוותיק בפינת הרחובות ויצמן-הרצל, שבנייתו החלה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ואשר נחנך ובשנת 1939.

בית הכנסת המרכזי הוקם כמבנה בזיליקה ונכנס לרשימת האתרים לשימור בשנת 2020 במסגרת תוכנית השימור אותה מקדמת עיריית כפר סבא ואשר נידונה לאחרונה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, כאשר הוא הוגדר כמבנה בשימור מחמיר.

עם פתיחת אירועי ה-120 לעיר, שנוסדה בשנת 1903, יוצא כאמור בימים אלה לדרך שלב א' של שיפוץ המבנה, באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא – אשר כולל שיפוץ חזיתות חיצוני לרבות חיזוק המבנה וביצוע עבודות איטום, צביעה, החלפת שערים ופרגולות ישנות וטיפול במערכת המיזוג ומערכת המרזבים – וזאת לאחר סקר מקיף מקדים שנעשה, ואשר במסגרתו בחנו גורמי המקצוע את כל המבנה הוותיק, כאשר העלויות לשיפוץ שלב א' נאמדות בסכום של כ-800 אלף שקלים. הצעדים הראשונים עליהם הומלץ שיש לנקוט, במסגרת תנאי השימור הנדרשים, יועלו לדיון בוועדת השימור שתתקיים השבוע.

ראש העיר, רפי סער: "בית הכנסת המרכזי הוא אחד מסמליה ואתריה המאפיינים של העיר כפר סבא והגיע הזמן לפעול על מנת לשמר את המבנה המרהיב, שמשמש עד היום מאות רבות מתושבי העיר. השיקום החיצוני הנדרש הוא צעד ראשון מצעדים נדרשים לשיפוץ המבנה, אותם אנו פועלים לקדם. עלינו לשמר את העבר ואת ההיסטוריה של העיר – למען דור העתיד שלנו, וכך נמשיך לפעול".

סגן ראש העיר, עו"ד איתן צנעני: "בית הכנסת המרכזי, מעבר להיותו סמל דתי ועירוני, מהווה מוקד מרכזי לתפילות בעיר ומתקיימים בו מנייני תפילה רבים מדי יום. אני מכיר את בית הכנסת ומתפלל בו מעת לעת מאז ילדותי והוא קרוב ללבי. החלטנו לבצע בשלב ראשון שיפוץ חיצוני של המבנה במטרה לחזקו ולשמר אותו, על מנת לשמור על חזות נאה ומזמינה".

בית הכנסת בעבר

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן