רפי סער "תושבי כפר סבא מרוצים מהחיים בעיר ומבינים שיש מי שמנהל את הטוב הזה."

ראש עיריית כפר סבא רפי סער בראיון חג מיוחד לכפר סבא ניוז על הנת"צ, תחבורה, פיתוח כלכלי, תשתיות, בניה, חינוך, פוליטיקה וגם מסר למתחרות על כיסא ראש העיר

כמעט חמש שנים בתפקיד, עדיין נהנה ממנו?

נהנה מאוד ונהנה מזה שהציבור יודע להעריך את העשייה הענפה שיש בעיר בכל התחומים.  אני מרגיש את האהבה ברחוב, אני שמח  שתושבי כפר סבא יודעים  להוקיר את כל מה שקורה כאן. כפר סבא היא מותג עירוני מבוקש, דוגמא לערים רבות. אחת הערים עם הביקוש הגדול ביותר למגורים. תושבי העיר נהנים לחיות בה ואני נהנה להיות ראש העיר של כפר סבא.

ככה דמיינת את התפקיד?

באתי לתפקיד עם ניסיון בניהול מערכות עירוניות ועם תכנית עבודה ברורה. נכון, מכיסא ראש העיר הכל נראה אחרת והאחריות של ראש עיר גדולה יותר, אבל המערכת העירונית לא היתה זרה לי. להיות ראש עיר זה לבחור לקחת אחריות על חיים של עשרות אלפי תושבים, זו אחריות משמעותית שאני נושא בה כל יום.

השוני העיקרי הוא ההשתוללות של הרשתות החברתיות. כל נושא וכל ביקורת, נכונה או לא נכונה מועצמת למיימדים חסרי פרופורציה. כמות ה"פייק" שמאכילים את הציבור היא עצומה וכראש עיר אין לי כלים להתמודד עם זה חוץ מהמשך עבודה למען תושבי העיר ולא אתן לאף אחד להרוס אותה.

מה האתגר המשמעותי ביותר שהתמודדת איתו בשנים האחרונות?

" יש הרבה אתגרים, הקורונה הייתה האירוע המשמעותי ביותר. לאירוע כזה אף אחד לא מכין אותך, אי אפשר היה לתכנן את זה עיריית כפר סבא עמדה במשימה של לשמור על חיים ועל בריאות הציבור, לשמור על המערכת העירונית בתפקוד מלא ועל התושבים בצורה מעוררת כבוד.

האתגר הראשון שבחרתי הוא לקחת את מערכת החינוך למקום מצוין לא פחות מזה. ההישגים של בוגרי התיכון הם התעודה שהצלחנו במשימה. לא רק במספר של 91 אחוז זכאים אלא גם בהצלחה בכל בתי הספר בשינוי התפיסה החינוכית.

אתגרים נוספים היו המאבקים הגדולים מול המדינה גם נושא מיקום תחנת הכוח, מיקום  הדיפו, המאבק בקרן ארנונה.  מאבקים שניהלתי באופן אישי מול משרדי הממשלה.

אתגר נוסף שאני גאה בו הוא צמצום את מספר יחידות דיור בקריית הצעירים מ 5800 יחידות דיור שדרשה המדינה ל 3200 יחידות דיור, החיבור של שכונת יוספטל לפרויקט. קיבלנו הסכם משמעותי שמביא פתרונות תחבורתיים לכפר סבא.

את כל זה ניהלתי כשברקע חוסר יציבות בשלטון המרכזי, 5 מערכות בחירות המהפכה המשפטית והטלטלה החברתית של השנה האחרונה, ראש עיר צריך להתנהל בכל הממשקים האלו וזו משימה מאתגרת מאוד. אני שמח להגיד שהצלחתי לשמור על העיר ותושביה."

נראה כי בתחום התחבורה הנושא העיקרי עליו דיברו היה 300 מטר של הנת"צ מה כן השתנה בתשתיות התחבורה בעיר?

"אני מציע לכל מי שלא בא עם שום ניסיון לא לתת עצות ולהפיץ מידע שקרי. זה לא 300 מטר זה קילומטר וחצי של פרויקט תשתיות מורכב ומסובך. ההסכם שנחתם לא היה הסכם טוב לעיר.  אנחנו שינינו את התקנון והצלחנו להכניס  הרבה מאוד תשתיות פנימה.  מצד שני ידענו להפסיק אותו במקום הנכון. בלי לפגוע במרכז ויצמן. הפרוייקט מאפשר כניסה ויציאה מהצד המזרחי של כפר סבא עד לרחוב העמק ואז כל רחוב ויצמן כולו משוחרר. אני רוצה להזכיר שהסכם נחתם בשנת 2015 שלוש שנים לפני שנכנסתי לתפקיד.

 אנחנו כן שידרגנו את רחוב בן גוריון, את רחוב ששת הימים, יש שם עכשיו שביל אופניים. תשתיות חדשות בכל אזור שכונות קפלן, ביוספטל כל רחוב רמז. השקעות גדולות מאוד. אתה פשוט לא מבין איזה עבודה נעשתה ועדיין יש לנו הרבה מה לעשות. את התשתיות שהוחלפו מתחת לפני הקרקע לא רואים אבל מרגישים בזה שאין הצפות בזכות שדרוג מערכות הניקוז, להגיד שנעשה שביל של 300  מטר זה ממש זלזול באינטליגנציה.

 במסגרת ההסכם עם משרד התחבורה אנחנו אמורים להקים חמישה קילומטר של שבילי אופניים, קיבלנו את התקציב אנחנו נכנסים לפרויקט ממש בזמן הקרוב. אני מאוד מקווה שלפני הבחירות נתחיל את הקמת שביל אופניים באזור שכונת יוספטל. שידרגנו עכשיו את רחוב התע"ש את רחוב יוחנן הסנדלר. במקביל יש את תכנית התחבורה של  קריית הצעירים שהיא בעצם הבשורה הגדולה לשנים הבאות. "

תכנית מתאר איזור התעשיה הוגשה לועדה המחוזית

העוצמה כלכלית של כפר סבא לא נפגעה? יש לכפר סבא עתיד כלכלי עצמאי?

"אי אפשר לנהל עיר בלי לדאוג לעתיד הכלכלי שלה. כל מי שמסתובב בכניסה לרעננה מצומת רעננה מרכז רואה התחלה של הבנייה מאוד מאוד משמעותית. יחד עם עיריית רעננה הקמנו מנהלת עסקים משותפת לאזורי התעשייה. הצלחנו ליצור חיבור נדיר בין שתי ערים שיביא לקריית תעסוקה ופנאי משותפת. שלושה בניינים גדולים כבר נבנו או נמצאים בשלבים מתקדמים, ובקרוב יעלה בניין נוסף של שופרסל במקום קניון הצומת. הולך לבנות שם בניין משרדים של למעלה מ 30 קומות. כל אלו מקורות הכנסה משמעותיים לכפר סבא שיבטיחו את עתידה של העיר."

" בעתיר ידע, חברת מטריקס על אלפי העובדים שלה  נמצאת כבר בשלבי מעבר לכפר סבא, העוצמות הכלכליות של כפר סבא הרבה יותר גדולות ממה שהיה לפני. רואים את זה בהתחלות הבנייה. באזור התעשיה הוגשה תכנית מתאר לאזור התעשיה, מתוכנן רובע תעסוקה עירוני, עירוב שימושים של מגורים עם יחידות דיור קטנות לצעירים, מסחר ותעסוקה, שדרוג המרחב הציבורי והתשתיות הקיימות."

" במקביל פנינו לוועדת גבולות כדי להפוך את איזור התעשיה שנבנה סמוך לקבר בנימין למשותף לכפר סבא ודרום השרון."

והמועצה האזורית דרום השרון מסכימה לזה?

"בסופו של דבר של דרום השרון יבינו שיש פה  WIN WIN. הם יהיו איתנו בסופו של דבר שכל האזור מרוויח מזה שאזור התעשייה יורחב ויהפוך להיות חלק מאזור התעשייה של כפר סבא. אזור תעשיה עירוני בניגוד  למועצה אזורית יכול לקבל את זכויות בארנונה משמעותית יותר ולכן כולם ירוויחו."

בוא נדבר על דיור, קריית הצעירים היא פרויקט הדגל של הכהונה, הביקורת היא שזה לא יפתור את מצוקת הדיור בטווח הקצר, יצור מצוקת תשתיות ויהפוך את כפר סבא לעיר ענקית ללא גב כלכלי לתמוך בתושבים שלה

 "יש הרבה ביקורת בלי להבין את התכנית. לגבי גידול העיר הוא מבורך, כפר סבא צריכה לתת פתרונות דיור נוספים, הגידול באוכלוסייה יהיה הדרגתי כך שקצב התשתיות יהיה תואם לקצב ההתרחבות של השכונה החדשה. יש מתמודדות על ראשות העיר מציגות מצג שווא. לא מדובר ב 30 אלף דירות. מדובר בפרויקט של 3200 יחידות דיור, פחות מהשכונות הירוקות. השכונה דומה לשכונת הדרים, עם תכנון מצויין, עם בנייה לזוגות צעירים ודיור  להשכרה לטווח הארוך."

 "אני רוצה להזכיר, זה לא הפרויקט שאני קיבלתי. אני קיבלתי דרישה לבנות 5800 יחידות דיור וצמצמתי אותו. יהיו בשכונה פתרונות תחבורתיים. בלעדיהם לא היינו בכלל מזיזים פה שום פרויקט.  אני גם שומע שמפיצים שאין חיבורים  לתשתיות ביוב, אמירה שלא קשורה למציאות.  השכונה החדשה בכלל לא תהיה תלויה במכון טיהור שפכים של הוד השרון.  השכונה החדשה תתחבר למכון טיהור שפכים של אייל בדרום השרון."

"מדובר בשכונה יפה מאוד שתיתן פתרון מצוין לתושבי העיר,  למי שרוצה לשפר דיור למי שרוצה לרכוש דירה לזוגות צעירים שיהיה להם אופק של מגורים בכפר סבא. אני מעריך שהגרלה ראשונה תהיה לקראת חודש יוני 780 יחידות דיור והמפתחות לדירות הראשונות ימסרו לקראת ארבע וחצי שנים מהיום."

כפר סבא מיצתה את ההתחדשות העירונית?

"המדיניות שקבענו היא מעבר למתחמים במקום לבניה של בניין נקודתי. במקום שכל מרכז העיר יראה כמו אתר בנייה אחד גדול, המתחמים יתנו פתרון גם סביבתי של פיתוח תשתיות וחידוש הסביבה הציבורית."

 "כפר סבא לדעתי נמצאת היום במקום מאוד נכון מבחינת התהליכים של התחדשות עירונית.  אנחנו מתעסקים עם לא מעט מתחמים ברחבי כפר סבא ואת התוצאות שלהם אפשר יהיה לראות בשנתיים-שלוש הקרובות. כיסופים, מתחם התפוז, שכונת יוספטל, אלי כהן. התחדשות עירונית זה אירוע מורכב וכפר סבא מציגה אופק נכון וראוי להתחדשות עירונית."

יחסי חילונים דתיים, איך מנהלים קואליציה עם מרצ והסיעה הדתית חמש שנים בלי שהיא תתפרק? הביקורת היא שהלכת על שני סעיפים וברחת מעימותים

"זה התמודדות לא פשוטה זו בהחלט קואליציה מורכבת. כפר סבא היא קודם כל עיר של סובלנות. עיר שיש לה הציבור החילוני משמעותי שרוצה לחיות בעיר ליברלית, וגם קהילה דתית מקסימה סובלנית מאוד. אז כן, יש תחבורה ציבורית בשבת מצד אחד וכן מכילים גם בית כנסת כשצריך.  זה לא בא אחד על חשבון השני.  זה לא מעניין את זה וזה לא מעניין את השני. מול בית כנסת הגדול במוריה יש סופר שפתוח בשבת."

"אני מעריך את נציגי הציבור הדתי ואת סגן ראש העיר איתן צנעני וגם את נציגי מרצ שידעו לשלב כוחות למען כפר סבא."

המחאה השפיעה על ניהול העיר?

"כפר סבא היא עיר דמוקרטית, העירייה מעמידה את כיכר העיר בהפגנות השבועיות. הכיכר בכפר-סבא  מלאה כל מוצאי שבת. הערכתי כבר בתחילת האירוע שהוא לא יסתיים מהר. דמוקרטיה חזקה היא כזו  שיש לציבור את היכולת להביע את העמדות שלו. המחלוקת במדינת ישראל קשה, אנחנו בפתחה של שנה חדשה, אני קורא לכולם  לעשות חשבון נפש אמיתי ולהבין שיש לנו מספיק איומים עלינו גם בלי האיום לרסק את החברה הישראלית."

ישיבות המועצה היו סוערות כל הקדנציה, אפשר היה לנהל אותן אחרת?

"אני בטבעי אדם רגוע, ניסו בכל דרך לפגוע במהלך הישיבות כדי להסיט את הדיון וחבל. כל מי שראה את ישיבות המועצה יבין שבסופו של דבר יש גם דרך ארץ לניהול ויכוח. לקחו חלק מהישיבות  למקומות מאוד מאוד נמוכים ולמרות זאת, לא היו התפוצצויות של ישיבות מועצה. קיימנו את הישיבות בכל שכונות העיר  מה שלא היה מעולם.  הנגשנו אותן לתושבי העיר גם בשידור גם בתמלול,  הכל גלוי הכל שקוף. "

דיברנו על  חינוך, 91 אחוז זכאות בבגרות, זו סיבה לגאווה, איך ממשיכים והאם זה הנתון החשוב?

"ברור שאני גאה בהישגים של תלמידות ותלמידי העיר, אבל מתוך ההישג אני גאה במיוחד בתוצרים הערכיים של מערכת החינוך בכפר סבא. תיכון שמיר לדוגמא שהתחיל עם 8% זכאות לבגרות והגיע ל70% וזאת עם מניעת נשירה של תלמידים. פתחנו את  בית ספר קשת שהוא חטיבה ותיכון ילדים עם בעיות נפשיות עד גיל 21 ."

"הקמנו את בית הספר המונטסורי בעיר, החינוך בכפר סבא מגוון ונותן מענה לצרכים של תלמידי העיר יש מנהיגות חינוכית חזקה, שר החינוך לשעבר שי פירון ומנכ"לית עיריית רעננה לשעבר מיכל הירש נגרי מלווים את ההנהגה החינוכית בכפר סבא, פתחנו שנת לימודים בלי חוסרים בסגל החינוכי מה שמעיד על הרצון של מורים לעבוד בעיר. אני מדבר עם תושבים שבחרו לגור בכפר סבא בזכות החינוך. הוצאנו סייעות ותומכות הוראה ללימודי תואר ראשון. לא הכל מושלם,  יש עדיין אתגרים משמעותיים אבל יש תחושת סיפוק ממערכת החינוך בעיר."

ראש העיר רפי סער ומנהלת אגף החינוך אוסנת חכמון

הבחירות מתקרבות הרשימה שלך למועצה כמעט אנונימית, וחדשה יש תחושה שאין המשכיות למה?

"תשמע גם בבחירות הקודמות הרשימה היתה אנונימית. בחרנו בקפידה את חברות וחברי הרשימה למועצה, בחירה מוקפדת של נשים מאוד מאוד משמעותיות, עם עוצמות וניסיון ניהולי ותעסוקתי משמעותי. להיות ראש עיר זה מקצוע ולכן בחרנו צוות שהוא יהיה צוות חזק  אני משוכנע שהציבור יעריך מאוד את הצוות ואת הריענון שביצענו. זה מבורך שאנשים חדשים ומוכשרים רוצים להיכנס למשחק הפוליטי."

עד כמה הבחירות האלו שונות מהקודמות?

"לנהל מערכת בחירות תוך כדי ניהול עיר זה מורכב, אנחנו מנהלים עדיין את העיר בתקופה של פתיחת שנת לימודים, יש המון סוגיות על סדר היום. מצד אחד הציבור כבר מכיר את העשייה שלי ישפוט אותי לפיה ולא לפי הבטחות.  מצד שני קשה להתמודד עם הרשתות החברתיות שמפיצות לעיתים מידע חלקי מתלהם ושקרי. זה שוני משמעותי מהעבר."

"גם התמודדות באווירה ציבורית של מחאה שהסיטה את הדיון מההתבוננות המקומית  זה לא פשוט. אבל אני מאמין וסומך על תושבות ותושבי כפר סבא. עיריית כפר סבא נותנת שירות טוב מאוד לתושבים, אנשים מרוצים העיר ומבינים שיש מי שמנהל את הטוב הזה."

מילה על המתחרות?

"תתעסקו במה אתן תעשו טוב לעיר ולא באחרים."

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן