בטקס היסטורי, התקיימה השבוע הנחת אבן הפינה להקמת קמפוס קלרמן לחינוך מדעי בכפר סבא

מדובר ביוזמה ייחודית מסוגה של עיריית כפר סבא, באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח העיר, ובשיתוף עם מרכז שוורץ/רייסמן, מייסודו של מכון ויצמן. הלימודים במסגרת המרכז, שיכללו תוכנית ייחודית ללימודי פיזיקה מחקרית וייעשו בשיתוף עם תלמידים מהמגזר הערבי, יחלו כבר השנה– מדעני העתיד כבר כאן!

מרכז מצוינות שוורץ רייסמן כפר סבא
הנחת אבן פינה מרכז שוורץ רייסמן כפר סבא צילומים: אור דוגה

השבוע, יום שני 10/7, התקיים בכפר סבא טקס הנחת אבן הפינה להקמת קמפוס קלרמן לחינוך מדעי בכפר סבא. קמפוס חדש וראשון מסוגו בעיר – מרכז על אזורי, שישמש את תלמידות ותלמידי התיכונים בכפר סבא והסביבה כולה, לרבות שיתופי פעולה עם תיכונים מערי המשולש.
הטקס המרגש התקיים במעמד ראש עיריית כפר סבא רפי סער, נשיא מכון ויצמן לשעבר פרופ' דניאל זייפמן, מנכ"ל רשת מרכזי שוורץ/רייסמן ד"ר רונן מיר, ראש עיריית טירה מאמון עבד אלחי, ראש המועצה המקומית ג'לג'וליה דרוויש ראבי, יזם התוכנית וראש צוות ההיגוי אבי יבין-קלוגר, חברות וחברי מועצת העיר, מנכ"ל העירייה יובל בודניצקי, מנכ"ל החברה הכלכלית שגיא חן, מנהלת אגף החינוך אסנת חכמון, נציגי אגף החינוך, מנהלי תיכונים ובכירים נוספים.

הדמיה: חן אדריכלים ואדר' ירון קוטיק

הקמת הקמפוס, שמוקם באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, נועדה להנגיש את לימודי המדעים לתלמידי העיר ולהוות מרכז על אזורי ללימודים משותפים עם רשויות שכנות מהמגזר הערבי, כמו גם להרחיב את מכלול שירותי החינוך. זאת לאחר שהקמתו אושרה במועצת העיר בחודש מאי האחרון, בהמשך לעבודת מטה שהוביל בשלוש השנים האחרונות ראש העיר רפי סער, ובהמשך לתוכניות החינוך הרב שנתיות בהתאם לחזונו של ראש העיר – לקידום מצוינות לצד ערכיות במערכת החינוך העירונית.
הלימודים במרכז, שימוקם במרכזו של גן מדע עירוני, ואשר מוקם בין היתר בסיוע של תרומות שגויסו בעלות כוללת של כ-40 מיליון שקלים, יחלו כבר השנה עם פתיחת שנת הלימודים תשפ"ד. בשלב ראשון ילמדו במרכז תלמידי מגמות הפיזיקה מתיכונים גלילי, הרצוג, הראל ובית הספר הדמוקרטי. זאת בנוסף לתלמידים מצטיינים שילמדו בתוכנית עירונית ייחודית שפותחה ללימודי פיזיקה מחקרית.

מרכז המדעים הייחודי, המוקם בצומת הרחובות בן יהודה-תל חי בכפר סבא, סמוך לחטיבת בר לב וסניף תנועת הנוער בני עקיבא, ישתרע על שטח של כ-7 דונם, יכלול 3 קומות וכ-20 מעבדות משוכללות וחדשניות ללימודי פיזיקה וכימיה. מפעילי ומורי הקמפוס יהיו מיטב המוחות של מדינת ישראל, ודרכם יוכלו ילדי וילדות כפר סבא ליהנות מחוויית למידה חדשנית בחינוך מדעי מוביל ופורץ דרך.

צילומים: אור דוגה

ראש עיריית כפר סבא רפי סער: " אני מאמין שחובתה של חברה צודקת, שוויונית, שרואה את כל מרכיבי הפסיפס החברתי, היא להעניק לכל ילדה או ילד בחברה, את ההזדמנויות והכלים המתאימים, על מנת שיצליחו לחלום, לבחור ולהגשים את עצמם.

אני נרגש ומלא גאווה להגיד שאנו פותחים היום מסע של חלומות. החלומות הם לא עבורנו, אם היו עבורנו זה היה חשוב אבל הרבה פחות. החלומות הם עבור דור העתיד שלנו – עבור החברה הישראלית עשורים קדימה. כאן מהעיר כפר סבא, ממרכז שוורץ רייסמן החדש שמאחורי, יצאו מהנדסות ומהנדסי העתיד של צה"ל. יצאו נשות ואנשי הכימיה והפיסיקה. יצאו המדעניות והמדענים שיאבקו על ישראל מול משבר האקלים. מכאן יצאו צעירות וצעירים שקשה להעריך את עוצמת ההשפעה שתהיה להם על מדינת ישראל.

בשנת הלימודים הקרבה נפתח את המרכז ונעביר מאות תלמידי שכבות י' בתיכוני כפר סבא לשיטות הכשרה חדשניות – ללמידה עתידנית. החינוך של כפר סבא יזכה ללא פחות ממהפך.
אנו נמשיך להושיט ידנו לקידום מיזמים פורצי דרך ולהוביל את כפר סבא להיות מגדלור לאיך משלבים חינוך, דו קיום, יזמות, פלורליזם ואיכות."

נשיא מכון ויצמן לשעבר, פרופ' דניאל זייפמן: "המדע הוא שפה אוניברסלית, שמחברת בין אנשים ומגזרים. מרכז שוורץ/רייסמן יעניק לילדות ולילדים שילמדו פה לא רק את הידע בפיזיקה, אלא גם חיבור בין נוער מהחברה הערבית והיהודית. תודה רבה לכל מי שלקח חלק ביוזמה החשובה הזאת למען עתיד ילדינו והחברה".

שגיא חן, מנכ"ל החברה הכלכלית כפר סבא: "אנחנו רואים חשיבות עליונה בקידום ובפיתוח דור העתיד שלנו. התחום המדעי בעידן הנוכחי פוגש אותנו בכל אספקט של החיים. בשל כך פעלנו במהירות, על מנת להקים קמפוס מדעי שיספק לתלמידים ולתלמידות מסגרת לימודית מעשירה ומאתגרת עם המורים הטובים ביותר ועם תוכנית לימודים מעשירה ופורה ואני מודה לראש העיר רפי סער על הדחיפה וקידום הפרויקט, ולכל השותפים הנוגעים בדבר".
ערן ורנר חבר צוות ההיגוי: "שמח על הזכות לקחת חלק בועדת ההיגוי של הקמת מרכז שוורץ-רייזמן בכפר-סבא. מדובר בבשורה משמעותית לילדי העיר שיהנו ממסגרת לימוד חוויתית, מתקדמת ומקצועית וכזו שתנגיש ותרחיב את את היקף לימודי הפיסיקה בעיר."

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן