מועד הבחירות המקומיות? לא ידוע

תקציב הבחירות המקומיות יקוצץ לטובת מימון המלחמה – כך עולה מתכניתו של שר האוצר המשמעות דחיית הבחירות המקומיות לשנת 2025

בצלאל סמוטריץ'
תכנית האוצר לקצץ את תקציב הבחירות המקומיות שר האוצר בצלאל סמוטריץ' צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מתי יערכו הבחירות המקומיות?

המלחמה עצרה את הבחירות המקומיות שלושה שבועות לפני המועד המתוכנן, כבר מפתיחת המלחמה היה ברור כי הבחירות לא יתקיימו במועדן.

לפי סעיף 5(א) לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), תשכ"ה-1965 וסעיף 4 לחוק המועצות האזוריות (מועד בחירות כלליות), התשנ"ד-1994 שר הפנים רשאי לדחות את מועד הבחירות, אם "אי אפשר לקיים בחירות במועדן" או שיש "נסיבות מיוחדות אשר לדעת השר מצדיקות דחייתן".

ב-23.10.2023 אישרה הכנסת את החוק לדחיית הבחירות לסוף חודש ינואר אם אפשרות דחיה בחודש נוסף לסוף חודש פברואר. המאבק על תקציב מימון המלחמה עשוי להביא לדחייה נוספת של הבחירות והפעם דחיה משמעותית. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מציע לקצץ את תקציב הבחירות המקומיות כ287 מיליון ש"ח. אם תתקבל הצעתו המשמעות היא שהבחירות לא יתקיימו בשנת 2024 אלא ידחו לשנת 2025.

איך תתנהל מועצת העיר?

המצב בפועל מותיר את מועצות הערים ללא שינוי וראשי העיר בתפקידם. ההשלכות המידיות הן על גיבוש תקציב העיריות לשנת 2024 ואישורן במועצת העיר. במידה ולא יאושר תקציב יתנהלו הרשויות המקומיות לפי תקציב שנת 2023 לפי חלוקה חודשית של 1/12.

עד עכשיו לא כונסו מועצות העיר מאז פרוץ המלחמה. החזרה ההדרגתית לשגרה, תחייב את ראשי העיר לכנס את מועצות הערים. יש החלטות רבות שחיכו לאישור מועצת העיר ונדחו עד לאחרי הבחירות. עכשיו כשמועד הבחירות לא ידוע, יש צורך לכנס את מועצות העיר ואולי גם לגבש מחדש את הקואליציה העירונית. 

מי יתמודד?

משמעות נוספת היא פתיחה מחדש של המועמדויות, במידה והבחירות יערכו בחודש ינואר לא ניתן יהיה להציג מועמדויות חדשות לראשות העיר ולמועצת העיר.  במידה ותהיה דחיה של שנה המשמעות היא פתיחת ההליך מחדש. הגשה חדשה של מועמדות לראשות העיר ולמועצת העיר, מה שעשוי להביא להצגת מועמדויות חדשות או פרישה של מועמדים קיימים. 

מה יהיה משך הכהונה הבאה?

הבחירות המקומיות נערכות אחת ל5 שנים, האם הארכת הכהונה תשפיע על משך הכהונה הבאה, האם יהיה קיצור או שהכהונה הבאה תהיה של 5 שנים?

מי ישלם על הדחיה?

מימון המפלגות קובע כי ההחזר מהמדינה יהיה בהתאם להישגים בבחירות על פי מפתח המימון שנקבע בחוק. המועמדים בנו את תקציב הרשימות בהתאם להערכתם על ההישג אותו ישיגו בבחירות.

במידה והתקציב יקוצץ והבחירות ידחו לא יהיה מקור תקציבי למימון הוצאות הבחירות והמועמדים שהוציאו כספים יאלצו למצוא מקורות מימון חדשים.

בינתיים כל הקמפיינים הוקפאו, הכספים שהוצאו על ידי המועמדים לא יושבו מתקציב הבחירות והסיכון הכספי שלקחו המועמדים יהיה מכיסם, המו כן הם יאלצו לממן קמפיין חדש כשיקבע מועד הבחירות הבאות.

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן